Gelişerek yolumuzda ilerliyoruz…

Sönmez Holding olarak, kurucumuz Ali Osman Sönmez’in çizdiği yolda sürekli gelişerek ve yenilikleri bünyemize katarak ilerlemeye devam ediyoruz.

Sönmez ailesi olarak baktığımızda, son 10 yılda, farklı sektörlere yönelmiş olsak da, sanayileşme yolunda attığımız ilk adım olan tekstil sektörü bizim için önemini hala koruyor. Yaptığımız makina yatırımları ve ürün geliştirme çalışmalarımız, tekstile verdiğimiz bu önemin göstergesidir. Tekstil firmamızın bünyesinde yaptığımız teknik tekstil yatırımları ile kompozit sektörüne karbon, cam ve aramid elyaflardan üretilmiş kumaşlar tedarik etmekteyiz. Gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmak üzere, bir süredir farklı sektörlere de adım atma ve yeni sektörlerde de büyüme çabası içinde bulunuyoruz.

ÇİMENTO SEKTÖRÜNE ÖZEL ÖNEM
Başta Türkiye olmak üzere dünya üzerindeki ekonomik gelişmeleri, yeni trendleri yakından takip ediyoruz. Faaliyette bulunduğumuz tüm sektörlerle ilgili analizlerimizi zamanında yapmaya çalışıyor, yeni işkollarının değerlendirilmesinde verimliliği rekabet edebilirliği ön planda tutuyoruz.
Bu amaçla geçtiğimiz yıl Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi’nde faaliyete geçirdiğimiz çimento fabrikamız, günümüzün yükselen sektörleri arasında yer alan inşaat sektörüne hizmet veriyor. Yılda 2 milyon ton çimento üretimine sahip tesiste, üretimimizin yüzde 85’i ihraç edilecek. Deniz kenarında kurulu tesisimizin hemen yanında başladığımız liman inşaatımız da son hızla devam ediyor. İnşaat tamamlandığında tesisimiz kendi limanına kavuşacak. Lojistik avantajı sağlayacak liman, Adana fabrikamıza ayrıca değer katacak.

Turizm bizim için ayrıca önem taşıyan bir sektör. Bu sektörde 5 yılda, 4’ncü otele ulaştık. 2009’da iki otel birden açtık. Baiabodrum ve Uludağ Montebaia’nın ardından faaliyete geçen Baiabursa ve Baialara otellerimiz de kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam ediyor. Önümüzdeki süreçte turizm sektöründe yeni otel projelerimizi hayata geçirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Lojistik sektöründe ise Sönmez Bustaş AŞ bünyesinde yeni TIR’larımızla soğuk hava depoculuğu ve konteyner taşımacılığına artan bir ivmeyle devam ediyoruz.

Perakende sektöründe de yine AVM’lerimizde faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bursa’daki nihai tüketiciye daha iyi hizmet verebilmek amacıyla AS Merkez ile ilgili yenileme projelerimiz de hayata geçirilecek çalışmalarımız arasında yer alıyor.

Geçmişten bu yana tüm bu sektörlerdeki faaliyetlerimize paralel olarak ayrı bir yere koyduğumuz bir diğer iştirakimiz ise Sönmez Medya. 2014 yılında 41’inci kuruluş yıldönümünü kutladığımız Bursa Hakimiyet gazetemiz ve beraberindeki AS TV, Radyo S, Yaşayan Bursa ve Politik dergilerimiz ile www.bursahakimiyet.com.tr haber sitemiz, Bursalıların hizmetine sunduğumuz önemli iletişim kanalları oldu ve olmaya da devam edecek.

Görüleceği üzere, başta çimento, turizm, tekstil, medya, perakende ve lojistik olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde, dünya ekonomik koşullarını göz önünde bulundurarak büyümeye dönük stratejimiz devam ediyor.

Celal SÖNMEZ
Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı