Sönmez Çimento Yatırımlarına Devam Ediyor.

Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgelerinde satış faaliyetlerini hızlı bir şekilde sürdüren SANÇİM Çimento kurucu ve ortaklarının da içinde bulunduğu, Sönmez Holding, Kutlucan Şirketler Grubu ve Türkün Holding 2012’de büyüme alanı olarak belirlediği çimentoya dev yatırım  kararı aldı. Bu karar doğrultusunda Adana Yumurtalık TAYSEB Serbest Bölgesi’nde “Sönmez Çimento” markası altında, entegre çimento fabrikası ekim ayında üretime başlamıştır.

Aralık 2012’de yapımına başlanan fabrika, son teknoloji tozsuzlaştırma sistemleri ile Güncel Çevre Mevzuatına uygun olarak dizayn edilerek, aynı zamanda alternatif yakıt ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı ile çevreci fabrika özelliğini korumaktadır. 413 dönümlük sahası ve 220 çalışanıyla hammadde kaynaklarına çok yakın olan Sönmez Çimento, Serbest Bölgeler içerisine kurulmasına izin verilen Türkiye’deki ilk çimento fabrikasıdır. Bunun yanı sıra, limana uzaklığı 4.5 km olan fabrika bu avantajını kullanarak müşterilerine en iyi hizmeti sunmaktadır. Sönmez Çimento, 2016 yılı başında tamamlanması beklenen liman projesiyle rekabetçi avantajını daha da kuvvetlendirecektir.

Sönmez Çimento’nun hedef pazarları Kuzey Afrika, Batı Afrika ve Güney Amerika başta olmak üzere tüm dünya pazarlarıdır. Farklı tiplerde portland çimento ürün yelpazesine sahip olan Sönmez Çimento, Güney Amerika pazarı için düşük alkali çimento, Kuzey Afrika pazarı için düşük kromlu çimento ve sülfata dayanıklı çimento üreterek rakiplerinden farklılaşmaktadır.

Sönmez Çimento, 2014 yılının Ekim ayından bu güne kadar klinker ve çimento ihracatını içlerinde Mısır, Arjantin, Brezilya, Gana, Libya, Kongo, Kamerun, Kolombiya, Moritanya ve Togo’nun da olduğu farklı ülkelere gerçekleştirmiştir. Bunun yanında Suriye bölgesine olan yakınlığı sayesinde kara nakliyesi ile çimento satışları devam etmektedir.

Yıllık 1.7 milyon ton klinker, 2 milyon ton çimento üretimi gerçekleştirecek olan Sönmez Çimento’nun satışlarının %85’i ihraç edilerek, ülkemizin 2023 ihracat hedeflerine olumlu katkıda bulunacaktır. Sönmez Çimento, 2015 yılı içerisinde bulunduğu bölgede sağlam bir marka olarak, Türkiye çimento ihracatında önemli bir rol oynayacaktır.